Compliance Chronicles #32

27 Ocak – 3 Şubat 2023 tarihleri arasında uyum dünyasından gelişmeler, ilginizi çekecek etkinlikler, webinarlar ve podcastlar.

Uyum Dünyasından Haberler

İspanya Mahkemesi, salı günü UEFA ve FIFA’nın daha önceki bir karara yapılan itirazın ardından Avrupa Süper Ligi organizatörlerini cezalandırmasını yasaklayarak UEFA’nın Süper Lig Kulüplerine ceza verme yasağını geri getirdi. Bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın davaya ilişkin nihai kararını vermesi bekleniyor. Haberin detaylarına buradanulaşabilirsiniz. (Kaynak: Barron’s)

Türkiye Rekabet Kurumu 2 şubatta yaptığı duyuru ile Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen ön araştırmanın karara bağlandığını ve taraflara soruşturma açılmasına karar verildiğini duyurdu. İlgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak:rekabet.gov.tr)

FTX’in kurucusu Bankman-Fried, FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar’da sekiz suçailişkin düzenlenen iddianamenin ardından 12 Aralık’ta tutuklanmıştı. Savcılık makamı, müşterileri ve borç verenleri milyarlarca dolar dolandırmak için çok yıllı bir planı olduğunuiddia ediyor.

30 yaşındaki Bankman-Fried, 250 milyon dolarlık kefaletle şu an serbest ancak denetimliserbestlik koşulları, ailesiyle birlikte yaşamasını gerektiriyor. Bankman-Fried’ın 15 Şubattarihinde FTX’in ABD baş danışmanı Ryne Miller’a attığı bir mail ve Signal uygulamadı üzerinden gönderdiği mesaj devam eden davada yeni tedbirlerin talep edilmesine neden oldu. Bahse konu mesajda Bankman-Fried şöyle yazdı: “Yeniden bağlantı kurmayı ve yapıcı bir ilişkiye sahip olmamızın, mümkün olduğunda birbirimizi kaynak olarak kullanmamızın veyaen azından birbirimizle olan şeyleri incelememizin bir yolu olup olmadığını görmeyi gerçekten çok isterim.” Bunun üzerine savcılık makamı Bankman-Fried’in avukatlarının refakati veyahükümet onayı olmadan, mevcut veya eski FTX çalışanlarıyla ek temas kurmasının engellenmesini talep etti. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Corporate Councel)

Avrupa Birliği Bilgi Uçurma Direktifi’ni (EU Whistleblowing Directive) iç hukuka aktaran yasa yakın zamanda Belçika Resmî Gazetesi’nde yayınlandı. İlk etapta 250’den fazla çalışanı olan şirketler ve çalışan sayısına bakılmaksızın finansal hizmetler, ürünler vepiyasalar ve/veya kara para aklama ve terörün finansmanına ilişkin hükümler kapsamına giren finans sektöründeki şirketleri kapsayacak yasa, 16 Şubat 2023 tarihinden itibaren uygulamaya girecek. Yasal düzenlemeye ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.(Kaynak:Lexology)

Ukrayna Yüksek Mahkemesi, ulusal antitröst izleme kuruluşuna ülkenin en büyük dört televizyon yayıncısını (1+1 media, Media Group Ukraine, StarLightMedia ve the Inter Media Group) toplu olarak hakimiyetlerini kötüye kullanmakla suçlayan bir rekabet şikâyeti hakkında soruşturma başlatması talimatı verdi. Lanet tarafından daha önce yapılan şikâyet başvuru için gerekli belgeleri içermediği gerekçesiyle reddedilmiş ve bu ret kararı yüksek mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme kararı doğrultusunda önümüzdeki süreçte şikâyete konu 4yayıncı hakkında soruşturma başlatılması beklenirken; Lanet, sahip olduğu kanalların yayın sözleşmelerinin feshi nedeniyle dört medya grubuna ayrı ayrı tazminat davası da açmaya hazırlanıyor. Şirketin toplam zararının 30 milyon UAH (813.600$) olduğu tahmin ediliyor. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: New Voice of Ukraine)

AB Parlamentosu ve Konseyi tarafından 30 Haziran 2022’de uzlaşılan Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlaması Direktifi’nin son hali 28 Kasım 2022’de onaylanmıştı. Direktif metni (Directive (EU) 2022/2464 of The European Parliament and of The Council AsRegards Corporate Sustainability Reporting) 16 Aralık 2022’de AB Resmî Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlükteki direktif metninin tamamına buradanulaşabilirsiniz. (Kaynak: Eur-Lex)

Etkinlik | Webinar | Podcast

Webinar | Cybersecurity Performance Management, 8 Şubat 2023 11:00 a.m ET. Etkinliğe buradan erişebilirsiniz. (Process Unity)

Webinar | NIST, ISO, SIG: Which TPRM Framework Should You Choose? 9 Şubat 202312:00 p.m ET. Kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (Prevalent)

Webinar | Tips for Safeguarding Your Software Supply Chain Against the Next Attack,15 Şubat 2023 12:00 p.m ET. Etlkinliğe buradan kaydolabilirsiniz. (Prevalent)

Webinar | Cyber Risk & Data Privacy Summit 15-16 Şubat 2023. Etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz. (cwcybersecuritysummit)

Webinar kaydı | EU Whistleblower Directive: Latest News, Navex. 31 Ocak tarihindegerçekleşen webinarın kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

FCPA Compliance Report podcast serisinin yeni bölümünde Tom Fox ve Morrison&Foersterortağı James Koukios, Adalet Bakanlığı Kurumsal İcra Politikasındaki değişiklikleri duyuran son Kenneth Polite konuşmasını tartışıyorlar. İlgili bölüme buradan ulaşabilirsiniz.