Compliance Chronicles #33

3 Şubat  – 24 Şubat 2023 tarihleri arasında uyum dünyasından gelişmeler, ilginizi çekecek etkinlikler, webinarlar ve podcastlar.

Uyum Dünyasından Haberler

4 Ocak 2023’te Amerika Adalet Bakanlığı (DOJ), Bolivya hükümetinin eski bakanı Arturo Carlos Murillo Prijic’in bir ABD şirketinin Bolivya savunma sözleşmelerini kazanmasına yardım etmesi karşılığında aldığı rüşvetleri akladığı gerekçesiyle 70 ay hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Buna göre 2019 ile 2020 arasında Murillo, Bolivya Savunma Bakanlığı’na göz yaşartıcı gaz ve diğer ölümcül olmayan ekipman sağlamak için 5,6 milyon dolarlık bir sözleşmeyi güvence altına almasına yardımcı olmak için Florida merkezli bir şirketten en az 532.000 dolar kabul etti. Detaylara buradan erişebilirsiniz. (Kaynak: Lexology)

12 Ocak 2023’te Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, diğer değişikliklerin yanı sıra, Avrupa Parlamentosu’nun eski Üyelerinin (MEP’ler) görevden ayrıldıktan sonra iki yıl boyunca halka açık lobi faaliyetleri yürütmesini önleyecek 14 maddelik bir yolsuzlukla mücadele reform planı önerdi. Lobiciler ve Avrupa Parlamentosu üyeleri arasındaki toplantıların ifşa edilmesi ve üye olmayan devletlerle AB politikalarını tartışan ve genellikle doğrudan yabancı hükümetler tarafından finanse edilen resmi olmayan parlamento organları olan “Dostluk Grupları”nın yasaklanması en dikkat çekici öneriler arasında.

Metsola’ya göre, yeni önlemler “kurumun araçlarını etik, şeffaflık ve davranış açısından güçlendirecek ve üçüncü ülkelerle çalışma ilişkilerini geliştirecek.” Metsola’nın önerisi, Aralık 2022’de Belçikalı yetkililer tarafından Katar ve Fas’a yasama desteği karşılığında rüşvet almakla suçlanan eski milletvekilleri hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturmasına bir yanıt olarak değerlendiriliyor. Haberin detaylarına buradan erişebilirsiniz. (Kaynak: AP News)

26 Ocak 2023’te ABD Dışişleri Bakanlığı (DOS) ise Paraguay’ın eski cumhurbaşkanı Horacio Manuel Cartes Jara’nın (“Cartes”), Paraguay’ın şu anki başkan yardımcısı Hugo Adalberto Velazquez Moreno’nun (“Velazquez”) ve dört kişinin görevden alındığını duyurdu. Cartes’ın sahip olduğu veya kontrol ettiği kuruluşlar, sistemik yolsuzluğa karıştıkları için daha önce de cezalandırılmıştı. DoS daha önce Cartes’ı yozlaşmış bir politikacı olarak tanımlamıştı ve önemli servetini ve beş yıllık başkanlık dönemini (2013’ten 2018’e kadar) hükümet yetkililerine ve yasa koyuculara yaygın rüşvet vermek için kullandığını belirtmişti. Haberin detaylarına buradan erişebilirsiniz. (Kaynak:Lexology)

Amerika Adalet Bakanlığı (DOJ), 30 Ocak 2023’te enerji danışmanlığı şirketi Unaoil’in eski COO’su Saman Ahsani hakkında 12 ay bir gün hapis cezasına çarptırdı ve ertesi gün hakkında 1,5 milyon dolarlık para cezasına karar verildi. Ekim 2019’da DOJ, Ahsani ve eski Unaoil CEO’su olan kardeşi Cyrus Ahsani’nin petrol ve gaz sözleşmelerini güvence altına almak için Cezayir, Azerbaycan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İran, Irak, Kazakistan, Libya, Suriye ve Angola’daki hükümet yetkililerine rüşvet vererek FCPA’yı ihlal ettiklerini kabul ettiklerini duyurmuştu. Detaylara buradan erişebilirsiniz. (Kaynak:Lexology)

Bulgaristan da iç hukukuna “EU Whistleblowing Directive”i uyarlayan ülkeler arasına katıldı. Bulgaristan parlamentosu “Protection of Persons Reporting or Publicly Disclosing Information on Breaches Act” isimli ihbarda bulunanları korumaya yönelik yeni yasayı 2 Şubat 2023 tarihinde kabul etti. 4 Mayıs 2023 tarihinde yürürlüğe girecek yasanın uygulanmasına ilk aşamada, 50-249 çalışanı olan bazı özel sektör paydaşlarına 17 Aralık 2023 tarihine kadar uygulanacak. Bulgaristan’ın ihbarcı koruma yasasına ilişkin detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Lexology)

Birleşik Krallık hükümeti, kripto varlık endüstrisini düzenlemek için merakla beklenen düzenleme teklifini yayınladı. Aslında taslak niteliğinde olan ve şu anda görüş sunulmasına açık olan teklifin, Birleşik Krallık’ta finansal hizmetler için düzenleyici çerçeve içine getirilen kripto varlıklarla ilgili pek çok faaliyeti düzenlemesi bekleniyor. İstişareye açık olan teklif kripto varlık ihracı ve ifşası, ticareti, saklama ve ödünç verme için yeni bir rejimin ana unsurlarını ve ayrıca kripto varlıklar için önerilen bir piyasayı kötüye kullanma çerçevesini kapsıyor. İstişare 30 Nisan 2023’te sona erecek. Hükümet, geri bildirimleri analiz ettikten sonra yanıtını yayınlayacak ve ardından yasa teklifi Parlamento’ya sunulacak. Yayınlanan metne buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: uk.gov)

Avrupa Komisyonu 15 Şubat 2023’te “Yolsuzlukla Mücadele Doğru Uygulamalar El Kitabı”nı yayınladı. Avrupa Birliği’nin yolsuzlukla mücadele kapsamındaki güncel beklentilerini vaka incelemeleri üzerinden de anlatan dokümana buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: EU Publications Office)

İspanya da “EU Whistleblowing Directive”i iç hukukuna uyarlamak için gerekli adımı geçtiğimiz günlerde attı. İhlalleri bildiren kişilerin korunmasına ve yolsuzlukla mücadeleye ilişkin 2/2023 sayılı yeni Kanun 21 Şubat 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlandı ve 13 Mart’ta yürürlüğe giriyor. Bu yasanın onaylanmasıyla, Bilgi Uçurma Yönergesi olarak bilinen 23 Ekim 2019 tarihli (AB) 2019/1937 sayılı Yönerge İspanyol iç hukukunda da yer bulmuş oldu. Kanuna ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Lexology)

ABD’de, işyerleri ile Mastercard ve Visa arasında kart komisyonlarına yönelik bir haksız rekabet davasında yakın zamanda 5,5 milyar dolarlık bir anlaşmaya varılmıştı ancak bu anlaşmanın boyutu ve kapsamına ilişkin temyiz süreci devam ediyor. Benzer bir tartışma ise bu sefer Birleşik Krallık’ta gündeme geldi. Ödeme devleri Mastercard ve Visa bu defa hukuk firması Harcus Parker’ın yüzlerce İngiliz işletmesinin haksız yere ödediğini iddia ettiği komisyon ücretlerini tazmin etmek için yaklaşık 7,5 milyar sterlinlik bir tazminat talebiyle karşı karşıya kalabilir. Londra merkezli hukuk firması tarafından Rekabet Temyiz Mahkemesinde açılan dava, devam etmesi halinde İngiltere tarihindeki en büyük toplu davalardan biri olacak gibi görünüyor. Dava, işletmelerin kredi veya banka kartıyla ödemeleri kabul etmek için bankalarına ödediği komisyonlara odaklanıyor. Davaya ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Law.com)

Bulgaristan’ın Rekabeti Koruma Komisyonu, ülkenin önde gelen akaryakıt distribütörü LUKOİL Bulgaristan’a (LKOH.MM) hakim pazar konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 67,7 milyon leva (36,83 milyon $) para cezası verdi. Cuma günü idare tarafından yapılan açıklamada, LUKOİL Bulgaristan’ın, Mart 2021’den Haziran 2022’nin sonuna kadar toptan fiyat koşullarını kademeli olarak değiştirerek ve miktar indirimlerini kaldırarak toptan satış rakiplerine fiyat baskısı yaptığı belirtildi. Bu politikanın akaryakıt piyasalarındaki rekabeti sınırlayabileceği ve tüketicileri etkileyebileceği belirtilirken Lukoil Bolgaristan da yaptığı açıklamada cezaya karşı hukuki yollara başvuracaklarını belirtti. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak:Reuters)

İstinaf Mahkemesi, Türkiye Rekabet Kurumu’nun iki İsviçreli ilaç üretici firma olan Roche ve Novartis’e daha ucuz bir göz tedavisi ilacı hakkında yanlış bilgi yaymak için iş birliği yapmak suçundan 30 milyon avronun üzerinde para cezası verme kararını yasadışı gizli anlaşmanın ispatlanamadığı gerekçesiyle geçtiğimiz ay bozdu. (Kaynak: GCR) Benzer bir karar da geçtiğimiz hafta Fransa’dan geldi. Fransa’nın rekabet gözlemcisi Autorité de la Concurrence, 2020’de iki şirkete 444 milyon Euro para cezası verdi. Roche ve Novartis’i yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Lucentis’i daha ucuz bir tedavi olan Avastin’in zararına satmak için baskın konumlarını kötüye kullanmakla suçlamıştı. Paris temyiz mahkemesi, Novartis ve Roche’un çok daha ucuz, etiket dışı bir alternatif mevcutken, ortak maküla dejenerasyon tedavisi Lucentis’in kullanımını korumak için pazar hakimiyetlerini kötüye kullanmadığına karar vererek kararı bozdu. Novartis ve Roche şimdilik hem Türkiye hem de Fransa’da haksız rekabet iddialarını çürütüyor gibi görünüyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Competition Policy International)

Çin’in antitröst otoritesi, aktif bir farmasötik bileşenin fiyatını yaklaşık %400 artırarak hakimiyetini kötüye kullandığı için yerli bir ilaç şirketine 18,1 milyon Euro para cezası verdi. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: GCR)

Etkinlik | Webinar | Podcast

Webinar | GRC-IS: Next-Level GRC Management, 24 Şubat 2023 2:00 p.m. GMT / 3:00 p.m. CET (EMEA). Risk ve uyum programı yönetimine ilişkin eğitime buradan ulaşabilirsiniz. (Navex)

Webinar | Data Protection in Financial Services Week 2023, 27 Şubat- 2 Mart 2023 11am EST / 4pm GMT. 4 gün boyunca birer saat devam edecek etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilir ve webinar serisine kaydolabilirsiniz. (OneTrust Data Guidance)

Webinar | 5 Best Practices for Increasing Resilience When Working with Third Parties, 28 Şubat 2023 11am EST/ 4pm GMT. 1 saatlik online eğitimin detaylarına buradan erişebilirsiniz. (OneTrust)

Webinar | Third-Party Risk Management: Inherent vs Residual Risk, 1 Mart 2023 12 p.mp ET. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Prevalent)

Master Class Series | Eliminating Toxic Cultures Thursday, 2 Mart 2023 8:00 AM to 11:00 AM Pacific / 11:00 AM to 2:00 PM Eastern. Toplam 3 webinardan oluşan etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Navex)

Webinar | How Data Privacy Demands Impact Your Marketing Program, 7 Mart 2023, 2023, 12 pm ET. Etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz. (TrustArc)

Webinar | Building an Effective Anti-Bribery and Anti-Corruption (ABAC) Program, 15 Mart 2023 11 a.m ET. Webinar kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (ProcessUnity)

Webinar kaydı | NIST, ISO, SIG: Which TPRM Framework Should You Choose? İçeriğe buradan erişebilirsiniz. (Prevalent)

Büyük çok uluslu petrol ve gaz şirketleri tarafından ödenen rüşvet nedeniyle Orta Doğu ve Afrika’daki anlaşmalarda milyarlarca doları lekelediği tahmin edilen Unaoil’in eski COO’su Saman Ahsani, Amerika Birleşik Devletleri’nde beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. The World’den Marco Werman ile ABD Adalet Bakanlığı eski küresel yolsuzluk savcısı James Koukios’ın konuya ilişkin kısa değerlendirmesini buradan dinleyebilirsiniz.

“Hear All Voices” podcast serisi özellikle ESG uygulamalarını nasıl daha kapsayıcı ve etkili hale getirebileceğimiz üzerine yoğunlaşıyor. Scott Lane’in sunduğu, 3 bölümden oluşan serinin tüm bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz. (CCI)