Compliance Chronicles #34

24 Şubat – 3 Mart 2023 tarihleri arasında uyum dünyasından gelişmeler, ilginizi çekecek etkinlikler, webinarlar ve podcastlar.

Uyum Dünyasından Haberler

Kahramanmaraş ve çevre illerinde meydana gelen ve 45 binin üzerinde insanımızı kaybettiğimiz depremlerin etkileri devam ederken bölgede halk sağlığı ve güvenliği, ekonomi, lojistik ve insan haklarına yönelik pek çok risk doğmaya devam ediyor. Deprem, ülkemizin en büyük doğal afet riski olmaya devam ederken bu riski minimuma indirmek için atılması gereken adımların ne kadar atıldığı, yasal zorunluluklara ne kadar uyulduğu, denetimlerin etkinliği, imar afları, insani yardımların dağıtımı sırasında yaşandığı iddia edilen etik ihlaller hepsi ayrı ayrı konuşuldu ve çok uzun bir süre daha gündemimizde olmaya devam edecek. Depremin ekonomik etkilerine yönelik küresel tahminler ise kabaca şu şekilde:

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye’deki depremin ülkenin GSYİH’sının %1’ine varan bir kayba yol açacağını tahmin ediyor;
Verisk, 20 milyar USD’nin üzerinde ekonomik kayıp ve 1 milyar USD’nin üzerinde sigortalı kayıp tahmin ediyor;

RMS, 25 milyar doların üzerinde ekonomik ve 5 milyar doların üzerinde sigortalı zarar tahmin ediyor.

27 Şubat günü yayınlanan ve depremin etkilerine dışarıdan bir bakış sağlayan incelemeye buradan ulaşabilirsiniz. Yürütülecek etkili soruşturmalarla sorumluların cezalandırılmasını, gerekli risk analizleri yapılarak bundan sonraki süreçte daha somut önlemlerin uygulanmasını ve bölgedeki ihtiyaçların insanlık onuruna yaraşır şekilde hızla giderilmesini temenni ederiz. (Kaynak: Lexology)

Birleşik Krallık Mali Yürütme Otoritesi’nin (FCA) Birleşik Krallık’ta oluşturulan veya pazarlanan “sürdürülebilir” finansal ürünlerin etiketlenmesine yönelik önerilen kuralları için istişare dönemi 25 Ocak 2023’te sona erdi ve nihai kuralların önümüzdeki aylarda kabul edilmesi bekleniyor. “Sustainability Disclosure Requirements and investment labels” görüş bildirmeye açılan metnine ve ilgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Kurallara ilişkin incelemeyi de buradan okuyabilirsiniz. (Kaynak: Lexology)

İsveçli telekom şirketi Ericsson perşembe günü, küresel FCPA ihlalleriyle ilgili 2019’daki 1 milyar dolarlık anlaşmanın bir parçası olan ertelenmiş kovuşturma anlaşmasını ihlal ettiği yönündeki suçlamalarda uzlaşmaya varmak için 206 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Adalet Bakanlığı’na göre Ericsson, Cibuti planı, Çin planı ve FCPA’in rüşvetle mücadele veya muhasebe hükümlerinin diğer olası ihlalleriyle ilgili “tüm gerçek bilgileri ve kanıtları doğru bir şekilde paylaşmayarak” DPA’yı da ihlal etti. Adalet Bakanlığı, Ericsson’ un Irak’taki ticari faaliyetleriyle ilgili FCPA’yı ihlal edebilecek davranış kanıtlarını ve iddialarını da derhal bildirmediğini ve açıklayamadığını söyledi. Bu nedenle Ericsson, DPA ihlali nedeniyle 206,7 milyon dolarlık ek bir ceza ödeyecek. Ericsson ayrıca perşembe günü, 2019 DPA’in ertelediği asıl suçlamaları da kabul etti: FCPA’in rüşvetle mücadele hükümlerini, iç kontrollerini ve defter ve kayıt hükümlerini ihlal etmek. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: FCPA Blog)

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz senelerde Apple’ın uygulama geliştiricilere yaptığı uygulama içi satın alma sistemi dayatmaları nedeniyle rekabet kurallarını ihlal ettiğini iddia etmiş ve konu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Avrupa Komisyonu, Apple’a gönderdiği yeni bildirimle iPhone üreticisinin geliştiricileri kendi uygulama içi satın alma sistemini kullanmaya zorlayan kuralının rekabet yasasını ihlal ettiği yönündeki ilk iddialarından vazgeçtiğini bildirdi. İlgili habere buradan erişim sağlayabilirsiniz. (Kaynak: GCR)

Buffalo, New York’ta kayıtlı bir yatırım şirketi olan Pratt Collard Buck Danışma Grubu’nun eski baş uyum görevlisi, şirketten ve çoğu yaşça büyük olan müşterilerinden yarım milyon dolardan fazla para çalmaktan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. 48 yaşındaki Jennifer Campbell’ın ayrıca tazminat olarak 371.332 $ ödemesine karar verildi. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan paralel bir soruşturmaya göre Campbell, meslektaşlarının bilgisayarlarına girerek ve ses değiştirme yazılımı kullanarak hırsızlığı gizlemeye çalıştı. Campbell, Kasım ayında bir telsiz dolandırıcılığı suçunu kabul etti. Yetkililer, Campbell’ın planını 2019’un başından 2021 baharına kadar sürdürdüğünü düşünüyor. Campbell’ın eski işvereni Pratt Collard Buck Danışma Grubu ise bir iç soruşturmanın ardından o yıl Campbell ile yollarını ayırdı. Haberin diğer detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.(Kaynak: Corporate Counsel)

Uluslararası İç Denetçiler Örgütü The Institute of Internal Auditors (IIA) tarafından hazırlanan “küresel iç denetim standartları” bu hafta kamuoyu görüşüne sunuldu. Önerilen standartlar beş ana bölümden oluşuyor: (i) İç Denetimin Amacı, (ii) Etik ve Profesyonellik, (iii) İç Denetim Fonksiyonunun Yönetişimi, (iv) İç Denetim Fonksiyonunu Yönetme, (v) İç Denetim Hizmetlerinin Yürütülmesi. 30 Mayıs 2023’e kadar kamuoyu görüşü alındıktan sonra nihai Standartların 2023’ün sonlarında yayımlanması ve yayımlandıktan 12 ay sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. IAA’ın güncel standartlarına ise buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: theiia.org)

Etkinlik | Webinar | Podcast

Webinar | How Data Privacy Demands Impact Your Marketing Program, 7 Mart 2023, 2023, 12 pm ET. Etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz. (TrustArc)

Webinar | How Data Privacy Demands Impact Your Marketing Program, 7 Mart 2023 9am PT / 12pm ET / 6pm CET. Kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (TrustArc)

Webinar | Building an Effective Anti-Bribery and Anti-Corruption (ABAC) Program, 15 Mart 2023 11 a.m ET. Webinar kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (ProcessUnity)

Hall&Wilcox ‘un Smarter Lawcast podcast serisi “Being ESG Wise” ESG’yi tüm yönleriyle ele alıp neden ESG politikalarının uygulanması, EU taksonomisi, yeşil aklama gibi tüm konulara değiniyor. Podcast serisinin tüm bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz. (Hall&Wilcox)