Compliance Chronicles #35

3 Mart – 10 Mart 2023 tarihleri arasında uyum dünyasından gelişmeler, ilginizi çekecek etkinlikler, webinarlar ve podcastlar.

Uyum Dünyasından Haberler

Avrupa Birliği, 10 Şubat günü yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş karbon yakıtlar için sera gazı emisyonlarının hesaplanmasına yönelik metodolojiyi, yayınladığı “Methodology Delegated Act” ile ortaya koydu. İlgili kanun RFNBO’lar (biyolojik kökenli olmayan yenilenebilir yakıtlar) için sera gazı emisyonlarının hesaplanmasına yönelik metodolojiyi belirterek ve bunların AB’nin bu tür yakıtlar için geçerli sera gazı emisyon eşiklerine uyup uymadıklarını belirlemeyi sağlıyor. Düzenlemenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. ((Kaynak: Lexology)

OECD Rüşvet Çalışma grubu geçtiğimiz hafta Paris’te 2023’ün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Hollanda bildirim/ihbarda bulunanları koruyan önceki yasası “Dutch House for Whistleblowers Act”in yerine 18 Şubat 2023’te “Dutch Whistleblower Protection Act” ile değiştirdi. Yeni Kanun, öncekinden daha fazla sayıda işveren, şüphelenilen bir suiistimali bildirmek için dahili bir raporlama prosedürü oluşturma yükümlülüğü yüklerken; bilgi uçuranlar ve ihbarcılar için de daha iyi koruma mekanizmaları öngörüyor. Kanun değişikliğine ilişkin detayları buradan inceleyebilirsiniz. (Kaynak: Lexology)

3 Mart 2023’te EFRAG (Avrupa Finansal Raporlama Danışma Grubu), Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Yönergesi’nin (“CSRD”) 5 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesinin ardından taslak Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (“ESRS”) hakkında 20 eğitim videosu yayınladı. Eğitim içeriklerine ve detaylara buradan erişebilirsiniz. (Kaynak: Lexology)

Türkiye Cumhuriyeti Rekabet Kurumu, Elon Musk’ın Twitter Inc.’ın tek kontrolünü devralmasıyla ilgili yaptığı incelemenin sonuçlandığını 6 Mart 2023 tarihli duyurusuyla açıkladı. Duyuruda incelemeye konu işlemin, 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ kapsamında izne tabi olduğuna ancak Rekabet Kurulunun izni olmadan gerçekleştirilerek etkin rekabetin önemli ölçüde azalmasına neden olduğuna karar verildiği açıklandı. Oybirliğiyle alınan karar gereği Elon R. MUSK’a 2022 yılına ait Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri oranında idari para cezası uygulanacak. İlgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: rekabet.gov.tr)

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, küresel bir madencilik ve metal şirketi olan Rio Tinto’yu FCPA’nın defterlerini ve kayıtlarını ve dahili muhasebe kontrolleri hükümlerini ihlal etmekle suçladı. SEC’in ilgili kararına göre Rio Tinto 2011 yılında; bir Fransız yatırım bankacısını ve eski bir üst düzey Gine hükümet yetkilisinin yakın arkadaşını, şirketin Rio Tinto olmadan Gine’deki Simandou dağ bölgesindeki madencilik haklarını korumasına yardımcı olması için danışman olarak işe aldı. Ancak bu danışmanı tutmadan önce üçüncü taraflara yönelik yapılması gereken yeterli durum tespitini yapmadı. Danışmana hizmetleri için toplamda 10,5 milyon dolar ödendi ancak hizmet süresinin çoğunda taraflar arasında herhangi bir yazılı anlaşma dahi yoktu. İlgili danışmanın Hong Kong’daki bir t-shirt şirketine yaptığı şaibeli ve Rio Tinto’nun mali kayıtlarıyla uymayan ödeme ise şirkete pahalıya mal oldu. Şirket SEC ile 15 milyon dolara uzlaşmak zorunda kaldı. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: FCPA Blog)

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) perşembe günü, bir üreticiye belirli idari ayrıcalıklarını önceden açıklamadığı için 1 milyon dolar para cezası verdiğini duyurdu; bu, kurumun şirket uçağı kullanımı gibi işle doğrudan ilgili olmayan ayrıcalıkları ifşa etmeyen şirketlere karşı artan dikkatinin en son örneği. SEC’e göre, Lake Oswego, Oregon merkezli The Greenbrier Cos., eski başkanı ve CEO’su William Furman’ın kendisi ve diğer yöneticileri iş için kişisel uçağını kullandıktan sonra aldığı ödeme de dahil olmak üzere bir dizi avantajı beyan etmedi. Haberin detaylarına buradan erişebilirsiniz. (Kaynak: Corporate Counsel/ law.com)

Kaliforniya merkezli BetterHelp isimli teknoloji şirketi 2013 yılında aynı isimli uygulamasını piyasaya sürdüğünden beri 2 milyondan fazla kullanıcısının kişisel verilerini işliyordu. Tele sağlık şirketi, danışmanlık hizmetiyle ilgilenen herkesin, terapide olup olmadıkları, intihar düşünceleri olup olmadığı veya ilaç kullanıp kullanmadıkları da dahil olmak üzere sağlık geçmişleri hakkında ayrıntılı sorular içeren çevrimiçi bir anket doldurmasını şart koşuyor. Giriş anketi, bu soruların cevaplarını gizli tutmayı vaat ediyor. Ancak Federal Ticaret Komisyonu FTC’ye göre bu böyle olmadı. BetterHelp’in işe başladığından beri e-posta ve IP adreslerini kullanarak ve anket yanıtlarını alarak reklamlarla yeniden hedeflemek ve satış konuşmaları yapmak için gizlilik vaatlerini defalarca bozduğu iddia ediliyor. FTC’ye göre bu hukuka aykırı eylem 2020 yılına kadar devam etmiş. Bu nedenle FTC BetterHelp’e 7.8 milyon dolar para cezası verdi. Haberin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. (Kaynak: Corporate Counsel/ law.com)

Etkinlik | Webinar | Podcast

Webinar | Third-Party Management Roundtable: 3 Strategies for Aligning Security, Privacy, Ethics, ESG Teams, 14 Mart 2023. Detaylar ve kayıt için buraya göz atın. (onetrust)

Webinar | Building an Effective Anti-Bribery and Anti-Corruption (ABAC) Program, 15 Mart 2023 11 a.m ET. Webinar kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (ProcessUnity)

Webinar | New data regulations in China: the impact on whistleblowing, 23 Mart 2023 4pm GMT | 9am PDT | 12pm EDT. Webinar detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Navex)

Webinar | Top 5 Items a Newbie Needs to Know When Rolling Out a Third- Party Risk Management Program, 23 Mart 2023 12:00 pm ET. Kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (Prevalent)

Webinar | EU Whistleblower Directive: Latest News – March 2023, 28 Mart 2023 1PM BST – 2PM CEST. Webinar detayları burada. (Navex)

Above Board podcast’inin bu bölümünde, Morrison Foerster’ın ortağı ve sunucusu Dave Lynn, ABD ve Avrupa’daki halka açık şirketlerin yönetim kurullarını ilgilendiren insan hakları alanındaki son yasal gelişmeleri firmanın Global Ethics + Compliance ve ve FCPA + Küresel Yolsuzlukla Mücadele uygulamaları: San Francisco ortağı Stacey Sprenkel, Londra ortağı Gareth Rees KC ve Berlin ortağı Patrick Spaeth ile ele alıyor. Podcast’e buradan ulaşabilirsiniz. (Morrison Foester)

Dünya Kadınlar Günü için Taxing Matters podcast serisinin 8 Mart tarihli özel bölümünde konuşmacılar ESG’deki makro trendleri ve işyerindeki cinsiyet çeşitliliğini, şirketlerdeki orta düzeydeki değişiklikleri ve kişisel düzeydeki mikro değişiklikleri ESG trendleri üzerinden tartışıyor. “Shifting the dial on ESG” isimli bölümü buradan dinleyebilirsiniz. (Taxing Matters)