Compliance Chronicles #36

10 Mart – 17 Mart 2023 tarihleri arasında uyum dünyasından gelişmeler, ilginizi çekecek etkinlikler, webinarlar ve podcastlar.

Uyum Dünyasından Haberler

Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2023/134 sayılı kararı ile popüler sosyal medya uygulaması Tiktok’a küçüklerin kişisel verilerinin işlenmesinde ve kullanıcıların aydınlatılmış onaylarının alınmasında hukuka aykırı davrandığı gerekçesiyle 1.750.000 TL idari para cezası verdi. Kararın en dikkat çekici noktasına göre Kurul tarafından; TikTok Pte. Ltd.’nin 2021 yılı Ocak ayında Gizlilik Politikasını güncellediği, güncelleme neticesinde metinde 13 ve 15 yaş aralığındaki kullanıcı hesapları için varsayılan gizlilik ayarının “özel” olarak değiştirildiği bu sayede, yalnızca kullanıcının onayladığı takipçilerin paylaştığı videoların görüntülenebileceği, videoları indirebilecek ve yorum yapabilecek kişilerin sınırlandırıldığı belirtilmekle birlikte; belirtilen güncelleme öncesinde varsayılan olarak profillerin herkese açık olarak görüntülenerek etkileşimde sınırlandırılma bulunmamasının, hassas yaş grubunda olan kullanıcıların verilerine erişilmesi kapsamında risk teşkil ettiği, bu risklerin azaltılması için gerekli tedbirlerin alınmadığı ve yine bu dönemde 13 yaş altı çocukların kişisel bilgilerinin görüntülendiği ve uygun ebeveyn izni olmadan çocuklar hakkında veri toplandığı tespit edildi.

Ayrıca platformun kullanıcılara sunduğu onay metninin açık rızanın alınması usul ve esaslarına uyun olmadığı ve aydınlatma metninin bir kısmının Türkçe’ye dahi çevrilmemiş olduğu görüldü. İlgili karara buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak:KVKK)

Avrupa Birliği’nin finansal piyasalar düzenleyicisi ve denetçisi olan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), DLT (dağıtılmış defter teknolojisi) piyasa altyapısını işletme izni için başvurulacak standart şablonlar ve formatlar hakkında Kılavuz İlkeleri içeren nihai raporunu Aralık 20222 sonunda yayınlamıştı. ESMA’nın rehberi 23 Mart 2023 günü uygulanmaya başlayacak. Rehbere buradan erişim sağlayabilirsiniz. (Kaynak: Herbert Smith FreeHills)

Reklam Kurulu’nun 13 Aralık 2022’de ilke kararı olarak kabul ettiği “Çevreye Yönelik Beyanlar İçeren Reklamlar Hakkında Kılavuz”, reklamlar eliyle yapılacak yeşil aklamanın önüne geçme yolunda Türkiye’de önemli bir adım. Kılavuz, reklamlarda yer verilen çevresel beyanların yanıltıcı şekilde kullanılamayacağı, mal veya hizmetlerin gelecekte hedeflenen çevresel etkilerine ilişkin beyanların, yalnızca kamuya açık ve doğrulanabilir bir strateji belgesinde yer verilmesi halinde reklamlarda kullanılabileceği, malin kendisinin ve ambalajının geri dönüştürülebilme özelliğiyle ilgili beyanların malın ambalajı da dahil olmak üzere ürünün tamamıyla mı yoksa bir kısmıyla mı ilgili olduğunun açıklanması gerektiği başta olmak üzere ürün ve hizmetlerin çevresel etkilerine yönelik tanıtımlara ilişkin önemli düzenlemeler getirmekte. Moroğlu Arseven’den Av. Ezgi Baklacı Gülkokar ve Av. Melis Yılmaz Türköz’ün Kılavuz’un öne çıkan düzenlemelerine ilişkin değerlendirmelerine buradan, Kılavuzun tam metnine ise buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: tuketici.ticaret.gov.tr/ MA Gazette Sayı:124)

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) Evaluation of Corporate Compliance Programs metnini yayınladı. Metnin tamamına buradan, değişikliklere ilişkin incelemeye ise buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak:CCI)

Dental ekipman imalat devi Dentsply Sirona, şirketin distribütör teşviklerindeki usulsüzlükleri ifşa etmesinden sonra başlayan yatırımcı davalarını ve SEC soruşturmasını sona erdirmeye çalışıyor. Şirket’in iç soruşturması, 30 Eylül 2021’de sona eren dokuz ayda satışların 35 milyon $ ve karının 27 milyon $ fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bunu üzerine kasım ayında şirket, tıbbi cihaz firması Becton, Dickinson and Co.’nun başkan yardımcısı olan Simon Campion’ı bünyesine kattı. Hukuk ekibindeki değişikliklerle de bu değişikliği destekleyen şirketin devam eden hukuki süreçlerdeki akıbeti henüz belirsiz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Corporate Counsel)

Avusturya Federal Rekabet Otoritesi (AFCA), Uber Eats’ın dört yıl önce ülkeden çıkışının ardından, mjam GmbH (Mjam) ve Lieferando.at (Lieferando)’nun Viyana’daki 2 önemli hizmet sağlayıcı haline gelmesinin bu iki şirket açısından oldukça yoğun bir iç pazar yarattığı konusunda uyarıda bulunarak çevrimiçi yemek dağıtım sektörüne yönelik bir soruşturma başlattı. Soruşturmaya ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: bwb.gv.at)

2019’da Ericsson; Cibuti, Çin, Vietnam, Endonezya ve Kuveyt’te 2017’den önce gerçekleştiği iddia edile FCPA ihlalleriyle ilgili bir Kovuşturmanın Ertelenmesi Anlaşması (DPA) imzalamış ve bu sayede 2019’da yapılan suçlamalara yönelik kovuşturma DPA kapsamında ertelenmişti. 2019 anlaşması, gelecekte DPA yükümlülüklerinin ihlali durumunda, ABD Adalet Bakanlığı DOJ’un tamamen kendi takdirine bağlı olarak, 2019 DPA kapsamındaki FCPA ihlalleri nedeniyle ana Şirkete dava açabileceğini öngörüyordu nitekim öyle de oldu. DOJ, şirketin DOJ’a belirli belgeleri ve bilgileri zamanında veya yeterli bir şekilde sağlamamasının DPA’nın ihlalini oluşturduğuna karar verdi. Sonuç olarak Şirket, Cibuti, Çin, Vietnam, Endonezya ve Kuveyt’te 2017’den önce meydana gelen davranışlarla ilgili eski, daha önce suçlanan FCPA ihlallerini kabul ederek 206,7 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. 2019’daki DPA’ya konu suçlamalardan biri FCPA rüşvetle mücadele hükümlerini ihlal etmek için bir komplo kurmaya, bir diğeri ise iç kontroller ile defter ve kayıt hükümlerini ihlal etmeye yönelikti. Ericsson’ın 2 Mart tarihinde konuya ilişkin yaptığı duyuruyu burada bulabilirsiniz. Şirketin aynı yıla ait karı düşünüldüğünde bu cezai bedelin ne kadar caydırıcı olduğu ise ayrı bir tartışmanın fitilini ateşledi. Detayları buradan inceleyebilirsiniz. (Kaynak: FCPA Blog)

Bir grup LinkedIn abonesi, platformun rekabete aykırı veri uygulamaları yoluyla profesyonel ağ üzerindeki tekelini yasa dışı bir şekilde sürdürdüğünü iddia etmişti. Ancak Kaliforniya’daki Fedaral Mahkeme aksi yönde karar vererek LinkedIn’in uygulamalarının rekabete aykırılık taşımadığına karar verdi. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Kaynak: GCR)

Etkinlik | Webinar | Podcast

Webinar | ESG in the EU – Preparing for Mandatory Reporting, 22 Mart 2023 4:00pm. Detaylara ve kayıt ekranına buradan ulaşabilirsiniz. (Archer)

Webinar | New data regulations in China: the impact on whistleblowing, 23 Mart 2023 4pm GMT | 9am PDT | 12pm EDT. Webinar detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. (Navex)

Webinar | Top 5 Items a Newbie Needs to Know When Rolling Out a Third- Party Risk Management Program, 23 Mart 2023 12:00 pm ET. Kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (Prevalent)

Webinar | EU Whistleblower Directive: Latest News – March 2023, 28 Mart 2023 1PM BST – 2PM CEST. Webinar detayları burada. (Navex)

Webinar |Benchmark Your Whistleblowing Hotline & Incident Reporting Program in 2023, 28 Mart 2023 9:00 AM PT / 12:00 PM ET / 5:00 PM BST. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. (Navex)

Unpacking the Global Third-Party Due Diligence Regulatory Landscape, 29 Mart 2023 11am EST / 4pm BST. Kaydınızı buradan tamamlayabilirsiniz. (OneTrust)

Webinar | How Valley National Bank Aligns Internal Stakeholders for Third- Party Risk Management Program Success, 30 Mart 2023 12:00 pm ET. Kaydınızı buradan oluşturabilirsiniz. (Prevalent)

Osborne Clarke’ın “Energy Innovation” podcast serisinin son bölümünde Matt Lewy, Kuzey Denizi Geçiş Otoritesi’nde (NSTA) Birleşik Krallık Karbon Taşımacılığı ve Depolama iş geliştirme müdürü Matt Redrup ile röportaj yapıyor. NSTA’nın yenilenmiş rolü, önemli proje riskleri ve CCUS projelerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için gereken iş birliği dahil olmak üzere karbon yakalama, kullanma ve depolamanın (CCUS) geleceğini masaya yatırıyorlar. İlgili podcaste buradan erişebilirsiniz. (Osborne Clarke)

Günlük etik ve iş, aile ve toplumdaki başarılı ilişkilerin sırları hakkında ufuk açıcı sohbetler için Rabbi Yonason Goldson ve Dr. Margarita Gurri, CSP’nin hazırlayıp sunduğu “The Rabbi and the Shrink: Everyday Ethics Unscripted” podcast serisini takip edebilirsiniz. Yatırımlarımızı yaparken daha etik bir yol izlemek için nasıl hareket edebileceğimizin Dany Shandler ile tartışıldığı éThe Ethics of Investment” bölümünü buradan dinleyebilirsiniz.